Başlıksız Belge

Giriş

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Beni HatırlaŞifremi Unuttum

Hesap Oluştur!
Haberler : Soğukpınar'da Tıbbi Ve Aromatik Bitkiler Uygulama Bahçesi Oluşturuldu
Tarih: 2018/4/4 6:50:43 (412 Okuma)

Open in new window
Soğukpınar Beldesi’nde tıbbi ve aromatik bitkiler uygulama bahçesi oluşturuldu.
Soğukpınar Belde Belediye Başkanlığı önderliğinde, İLCA Şirketi,Giresun Üniversitesi Espiye Meslek Yüksekokulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Programı öğretim üyeleri ve öğrencileri işbirliği ile tıbbi ve aromatik bitkiler uygulama bahçesi için çeşitli bitkilerin ekimi gerçekleştirildi.


Beldenin coğrafi yapı çeşitliliğine dikkat çeken Soğukpınar Belediye Başkanı Özcan Özdemir “Bölgemizin bir tarafı Akkaya kireç kayalıklarıyla oluşmuşken diğer tarafı Kızılkaya çinko ve bakır açısından zengin kayaçlarla çevrilmiş durumdadır. Soğukpınar Beldesi, Karadoğa vadisi içinde yer alan, değişken toprak yapısı nedeniyle birçok tıbbi ve aromatik bitkiye ev sahipliği yapan bir bölge durumundadır. Kızılkaya maden sahası bölgemizde dağ çileğinin doğal olarak büyüme imkânı bulduğu ender yerlerden biridir. Yine aynı bölge gilâburu, aküvez, akça yapraklı üvez, orman gülü, ıhlamur, kestane, gibi ağaçların yanında kaya kekiği, nane, hindiba, ısırgan otu, zeravent, tavşan kirazı, karakafes otu, sahlep, çalı çileği, laden, böğürtlen, gibi birçok otsu bitkiye ev sahipliği etmektedir. Bu bitkilerin birçoğu endemik bitkiler yani sadece bahsi geçen bölgede varlığını sürdürebilen bitkilerdir. Bu bitkilerden birçoğu aktarlarda yüksek fiyatlardan alıcı bulurken doğamızda bulunan bu bitkilerle ilgili yöremizde henüz yeterli farkındalık oluşmadığı için yöre halkı bu bitkilerden gerektiği gibi istifade edememektedir. Yapılan etkinlik ile halkımızda yöre bitkileri ile ilgili farkındalık oluşturularak tıbbi ve aromatik bitkilerin daha etkin bir şekilde hayatımıza ve ekonomimize katkı sağlaması hedeflenmektedir” ifadelerini kullandı.
Bitki ekimine Giresun Üniversitesi Espiye Meslek Yüksek Okulu Bitkisel ve Hayvansal üretim Bölümü Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Programı öğrencileri ile Öğretim elemanları Dr. Derya Efe Mustafa Karaköse, Mehmet Emin Şeker ve belde sakinleri katıldı.Open in new window

Yazıcı Dostu Sayfa Bu yazıyı arkadaşına gönder Bu  yazıdan PDF oluştur